होली खेल्दै हुनुहुन्छ ? ध्यान दिनुस यी कुराहरुमा !

  • १७ फाल्गुन २०७४, बिहीबार ०८:०५
  • 2782 Views


radionrn

दिनेश न्यौपाने ,काठमाण्डौ । होली रंग खेल्दै सबैसंग आत्मियताको सम्बन्ध गास्ने पर्वका रुपमा पनि लिइन्छ। होलीमा जसरी मानिसहरुको बाहिरी आवरण रंगले रंगिएको हुन्छ । त्यसरीनै मनमा पनि हर्षउल्लास, उमंग र आत्मियताले रंगिएको हुन्छ ।

रसायनयुक्त रंगले ज्ञानिन्द्रीय असर
पछिल्लो समयमा हामीले होलीमा कसरी रंगहरुसंग रमाउने भन्ने कुराको ख्यालै नगरी जथाभाविरुपमा खेलिने रंगहरुले हाम्रो स्वास्थ्यमा कस्तो असर पुर्याइरहेको छ भन्ने हेक्का समेत राख्दैनौ । यसरी जथाभावी रुपमा खेलिने रंगहरुले मानिसका ज्ञानिन्द्रीयहरुमा नराम्रो असर पार्न सक्छ ।

रंगहरुसंगै रमाउने, रङ्गीन पानिमा छुलुमुलु गर्दै, होलीका गित गाउँदै, रमाइलो गर्दै आपसी रिसईबीलाई बिर्सेर उत्साह र उमङ्गका साथ मनाइने रङ्गीन पर्वको रूपमा होलीलाई लिइन्छ । होली रङ्गहरूको चाड हो । होली पर्व मनाउनुको पौराणिक कारण र इतिहास छ । होली खेल्ने दिन भन्दा एक दिन पहिला राती होलीका दहन गरिन्छ ।
राती होलीका दहन गरिसके पछि बिहान पानीमा रङ्ग घोलेर एक अर्कामाथि फाल्ने चलन छ । तर पछिल्लो समयमा बजारमा पाइने केमिकल युक्त रंगले होली खेलिनु र जथाभावि छ्याप्ने प्रबृतीले हाम्रो स्वास्थ्यमा ठुलो नकरात्मक असर पार्ने प्राध्यापक डा.ढुंडिराज पौडेल बताउछन् ।

होली खेलौ, आत्मियता बाँडौ
होलीको दिन स–साना नानीहरूदेखि वृद्ध वृद्धा सम्म सबै होलीमा एक अर्कालाई रंगसंग खेल्दै आत्मियता बाड्ने गर्छन् । फागुपूर्णिमा अनी होली भनिने यो पर्वलाई धुमधामका साथ, अरु ठुला पर्व जस्तै रमाइलो गरी मनाइन्छ ।
विशेष सांस्कृतिक कार्यक्रमहरु र त्यसमाथि रङहरुको बर्षाले सहरको होली अझै रमाइलो र राम्रो देखिन्छ । नेपालका गाँउहरुमा पनि होली भब्यताका साथ मनाइन्छ । पछिल्लो समय होलीको नाममा विभिन्न विक्रिती विसंगति पनि निम्त्याइएको सस्कृतीबिद् बिणा पौडेलको बुझाई छ ।

जवर जस्ती रंग दल्दा प्रहरीले पक्रेला नी ?
रंगदल्ने बहानामा बिभिन्न फोहोर चिजहरुको प्रयोग, मान्छेको स्वास्थ्य अवस्थाको बारेमा नबुझी जवरजस्ती रंग छ्याप्ने, लोला हान्ने गर्नाले यस्तो दिन प्राय मानिसहरु बाहिर निस्कन डराउछन् । महिलाहरु आफुलाई असुरक्षित महसुस गर्छन । होलीमा इच्छा विपरीत लोला हाने वा रंग लगाउनेलाई तत्काल नियन्त्रणमा लिने र कडा कारबाही गरिने नेपाल प्रहरीका प्रवक्ता मनोज न्यौपानेले बताए ।

होलीलाई पुरानो कटुता समाप्त गरेर र दुस्मनी बिर्सेर एकआपसमा खुशी साट्ने दिनका रुपमा मनाइने भएकाले यस पर्वलाई सुरक्षित र मर्यादित तरिकाले मनाउन सकिने हो भने हाम्रा सस्कृतीलाई बचाइराख्न मद्धत पुग्नेछ ।

  • ताजा समाचार

ताजा समाचार

Image

पौडेल,नेपाल र पोखरेललाई कार्यवाहक प्रमुखको जिम्मेवारी

प्रधानमन्त्री तथा नेकपाका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले तीन नेतालाई फरक–फरक मोर्चाको कार्यवाहक प्रमुखको

Image

संविधान संशोधनको विषयलाई पहिलो प्राथमिकतामा राख्ने राष्ट्यि जनता पार्टीको निर्णय

राष्ट्रिय जनता पार्टी, नेपालले सरकारमा जाने विषयलाई प्राथमिकता नदिने स्पष्ट पारेको छ राष्ट्रिय जनता पार्टी,

Image

कांग्रेस जिल्ला सभापतिहरुको राष्ट्रिय भेला हेटौंडामा शुरु

हेटौंडा । नेपाली कांग्रेसका जिल्ला सभापतिहरुको चौथो राष्ट्रिय भेला आजदेखि हेटौंडामा शुरु भएको छ । तीन दिन चल्ने

Image

सर्वाधिक राशिको एनआरएन कपको उपाधी नेपाल स्पोर्ट्स क्लब राकलाई

राम प्रसाद ढुङ्गेल ,युएई नेपाली स्पोर्ट्स क्लब रास अल खेमाले युएईको नेपाली समुदायमा हालसम्मकै  सर्वाधिक

Image

अब काँग्रेसमा सक्षम नेतृत्व ल्याउनुपर्छ : सुजाता कोइराला

नेपाली काँग्रेस नेत्री सुजाता कोइरालाले महासमिति बैठक बोलाएर काँग्रेस तत्काल महाधिवेशनमा जानुपर्ने