होली खेल्दै हुनुहुन्छ ? ध्यान दिनुस यी कुराहरुमा !

 • १७ फाल्गुन २०७४, बिहीबार ०८:०५
 • 1170 Views
Facebook Twitter


 • radionrn
 • दिनेश न्यौपाने ,काठमाण्डौ । होली रंग खेल्दै सबैसंग आत्मियताको सम्बन्ध गास्ने पर्वका रुपमा पनि लिइन्छ। होलीमा जसरी मानिसहरुको बाहिरी आवरण रंगले रंगिएको हुन्छ । त्यसरीनै मनमा पनि हर्षउल्लास, उमंग र आत्मियताले रंगिएको हुन्छ ।

  रसायनयुक्त रंगले ज्ञानिन्द्रीय असर
  पछिल्लो समयमा हामीले होलीमा कसरी रंगहरुसंग रमाउने भन्ने कुराको ख्यालै नगरी जथाभाविरुपमा खेलिने रंगहरुले हाम्रो स्वास्थ्यमा कस्तो असर पुर्याइरहेको छ भन्ने हेक्का समेत राख्दैनौ । यसरी जथाभावी रुपमा खेलिने रंगहरुले मानिसका ज्ञानिन्द्रीयहरुमा नराम्रो असर पार्न सक्छ ।

  रंगहरुसंगै रमाउने, रङ्गीन पानिमा छुलुमुलु गर्दै, होलीका गित गाउँदै, रमाइलो गर्दै आपसी रिसईबीलाई बिर्सेर उत्साह र उमङ्गका साथ मनाइने रङ्गीन पर्वको रूपमा होलीलाई लिइन्छ । होली रङ्गहरूको चाड हो । होली पर्व मनाउनुको पौराणिक कारण र इतिहास छ । होली खेल्ने दिन भन्दा एक दिन पहिला राती होलीका दहन गरिन्छ ।
  राती होलीका दहन गरिसके पछि बिहान पानीमा रङ्ग घोलेर एक अर्कामाथि फाल्ने चलन छ । तर पछिल्लो समयमा बजारमा पाइने केमिकल युक्त रंगले होली खेलिनु र जथाभावि छ्याप्ने प्रबृतीले हाम्रो स्वास्थ्यमा ठुलो नकरात्मक असर पार्ने प्राध्यापक डा.ढुंडिराज पौडेल बताउछन् ।

  होली खेलौ, आत्मियता बाँडौ
  होलीको दिन स–साना नानीहरूदेखि वृद्ध वृद्धा सम्म सबै होलीमा एक अर्कालाई रंगसंग खेल्दै आत्मियता बाड्ने गर्छन् । फागुपूर्णिमा अनी होली भनिने यो पर्वलाई धुमधामका साथ, अरु ठुला पर्व जस्तै रमाइलो गरी मनाइन्छ ।
  विशेष सांस्कृतिक कार्यक्रमहरु र त्यसमाथि रङहरुको बर्षाले सहरको होली अझै रमाइलो र राम्रो देखिन्छ । नेपालका गाँउहरुमा पनि होली भब्यताका साथ मनाइन्छ । पछिल्लो समय होलीको नाममा विभिन्न विक्रिती विसंगति पनि निम्त्याइएको सस्कृतीबिद् बिणा पौडेलको बुझाई छ ।

  जवर जस्ती रंग दल्दा प्रहरीले पक्रेला नी ?
  रंगदल्ने बहानामा बिभिन्न फोहोर चिजहरुको प्रयोग, मान्छेको स्वास्थ्य अवस्थाको बारेमा नबुझी जवरजस्ती रंग छ्याप्ने, लोला हान्ने गर्नाले यस्तो दिन प्राय मानिसहरु बाहिर निस्कन डराउछन् । महिलाहरु आफुलाई असुरक्षित महसुस गर्छन । होलीमा इच्छा विपरीत लोला हाने वा रंग लगाउनेलाई तत्काल नियन्त्रणमा लिने र कडा कारबाही गरिने नेपाल प्रहरीका प्रवक्ता मनोज न्यौपानेले बताए ।

  होलीलाई पुरानो कटुता समाप्त गरेर र दुस्मनी बिर्सेर एकआपसमा खुशी साट्ने दिनका रुपमा मनाइने भएकाले यस पर्वलाई सुरक्षित र मर्यादित तरिकाले मनाउन सकिने हो भने हाम्रा सस्कृतीलाई बचाइराख्न मद्धत पुग्नेछ ।तपाइको बिचार तथा समाचारको लागि यसमा क्लिक गर्नुहोस ।

 • ताजा समाचार

ताजा समाचार

Image

काँग्रेसको प्रमुख सचेतकमा खाँण नियुक्त

काठमाडौं । काँग्रेस संसदीय दलको प्रमुख सचेतकमा प्रभावशाली नेता बालकृष्ण खाँण नियुुक्त हुनु भएको छ । संसदीय

Image

रोजगारी सृजनाका लागि सरकार गम्भीर छः मन्त्री विष्ट

श्रम तथा रोजगार मन्त्री गोकर्ण बिष्टले रोजगारी सृजनाका लागि आवश्यक नीति बनाउने प्रतिबद्धता ब्यक्त गर्नु भएको छ

Image

पुनर्वास घटनामा परी शहादत प्राप्त शहीद गौतम र गम्भीर घाइते चापागाईँको परिवारलाई राहात प्रदान

हरिश्चन्द्र बाग, रेडियो बेलौरी कञ्चनपुर, ०६ फागुन । गत वर्षको फागुन २६ गते घटेको पुनर्वास घटनामा परी शहादत

Image

लागू औषध तस्करलाई मृत्युदण्ड दिइनुपर्ने पक्षमा ट्रम्प

अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले लागू औषध तस्करलाई मृत्युदण्ड दिइनुपर्ने बताएका छन् दुखाइ कम गर्ने

Image

सरकारको काममा प्रगति भइरहेको छ : प्रधानमन्त्री ओली

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सरकारको काममा प्रगति भईरहेको दावी गर्नु भएको छ । दमक–चिसापानी सडकको उचित